Metal Kapı Dedektörleri

Metal Kapı Dedektörleri


Özel güvenlik hizmetlerinde kişilerin kontrolünde kullanılan metal kapı detektörlerleri kapı şeklinde üretilmiş olup, kontrole tabi kişiler metal kapı detektörü içinden yürüyerek geçerken üzerinde bulunan metal cisimler sinyal ile uyarı verirler. Sinyaller cismin hacmine ve ağırlığına göre artıp azalabilmekte, metale hassasiyetin seviyesi küçük cisimlerde daha az, büyük metal nesneler geçtiğinde ise daha fazla olup cihaz sesli ve/veya ışıklı haber vermektedir.

Metal kapı dedektörleri elektromanyetik alan prensibi ile çalışırlar. Kapı şeklindeki alanda bir elektromanyetik alan oluşturarak içerisinden geçen insan üzerindeki metali metal yoğunluğuna göre tespit ederler.

Son senelerde gelişen teknoloji sayesinde üreticilerce metal kapı dedektörlerinin işlevselliğini arttırılmış, daha detaylı tespit yapmaları sağlanmıştır. Fiyat, Marka ve modele göre üzerlerinde farklı ekstra özellikler barındırabilirler.

Dijital kapı dedektörlerinin hassasiyeti ayarlanabilir. En yüksek seviyedeyken, ataç küçüklüğündeki cisimleri bulup yerini tespit edebilir. Özel güvenlik görevlisi veya yetkili; Kapıyı, ebat ve ağırlığa göre ayarlayıp madeni para, anahtar, mücevher, kemer tokası gibi nesnelerden oluşabilecek yanlış alarmları engelleyebilir. Fabrikalar, bankalar, siteler, alışveriş merkezleri, hastaneler, havaalanları, organizasyonlar, fuar merkezleri gibi çeşitli yerlerde kullanılır.

Önemli Not : Çanta ve paketlerin kontrol edildiği kontrol cihazları x-ray cihazları olup, x ışını ile çalışmaktadırlar. Metal kapı dedektörleri ise elektromanyetik alan ile çalışırlar ve bünyesinde x ışını yapısı bulunmaz. Bu nedenle insan vücuduna zararsız olup, Kalp atışına, hamile bayanlara, teyp, video kaydedici vs. cihazlara da zarar vermez. Aynı zamanda x-ray cihazlarına nazaran daha ucuz fiyatları bulunan metal kapı dedektörleri tercih edilmektedir. Kişi üst araması uygulamasında el tipi dedektörler ile birlikte kullanılması güvenlik açısından yerinde bir uygulamadır.

Metal kapı dedektörleri
Metal kapı dedektörleri
Yeni teknoloji cihazlarda şu teknik özellikler bulunmalıdır;

Avrupa Elektro Manyetik Direktifi EEC 89/336 standartları uyumluluğu
CE normlarına uyumluluk
Kapının sağ ve sol yanlarına yerleştirilmiş olan LED monitorler insan bedenin çeşitli bölgelerinde saklanmış, geçişi yasak olan maddelerin yerlerini göstermelidir. Alarm bölgeleri panelin sağ ve sol tarafındaki uyarı lambaları ile gösterilmelidir.
Ayarlanabilen bölge hassasiyeti bulunmaldır. Bölge hassasiyeti, ağırlık, kütle ve metal cismin lokasyonuna göre ayarlanabilmeli, madeni para, anahtar, kemer tokası için oluşabilecek yanlış alarmları eleyebilmelidir.
Dijital, analog, sağ ve sol dengeli teknolojinin benimsenmesi anti-parazit kapasitesini arttırarak yanlış veya gözden kaçırılmış sinyalleri engelleyebilir.
Şifreli güvenlik, sadece yetkili kişinin kapı dedektörünü ayarlama imkan sağlar. Bu tip sistemler oldukça güvenlidir.
İstatistik ve sayaç fonksiyonları bulunmalıdır. Akıllı sayaçlar sayesinde alarm zamanlarını ve kapıdan geçen kişi sayısını hesaplayabilmelidir.
Güç güvenliği bulunmalı, güç kaynağı, cihazın en üstüne yerleştirilmiş olmalı, operasyon paneli ile kontrol edilebilmelidir.